Epoksi Uygulama

Epoksi Ve Uygulama Teknikleri

Epoksi kaplamaları günümüzde oldukça geniş bir kullanım alanına sahip kaplama çeşididir. Sanayi ve endüstriyel amaçlı yapılan yapı ve tesislerden, mimari ve estetik amaçlı yapılan alanlara, her türlü gıda üretimden satışına kadar tüm tesislerde, sağlık sektöründe, hastanelerde, spor tesislerinden otoparklarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farklı Amaçlara Yönelik Yapılmakta Olan Epoksi Kaplamaları Belli Gruplar Altında Toplayabiliriz.
Epoksi Uygulamaları
1. Dekoratif Amaçlı Zeminlerde
2. Endüstriyel Amaçlı Zeminlerde
3. Gıda Üretim Alanlarının Zeminlerde
4. Sağlık Hizmetlerindeki Zeminlerde
5. Spor Saha Ve Zeminlerde
6. Otopark Ve Yol Çizgileri

epoksi-2   epoksi-1   epoksi-3  

epoksi   epoksi1  

Epoksi Ve Uygulama Teknikleri

1. Self Levelling

Kendiliğinden Yayılan Epoksi Kaplama Tekniğidir. Epoksi Astar Uygulandıktan Sonra (Son Kat Olarak) Epoksi Reçine İle Sertleştirici Karıştırılmış Olarak Yüzeye Dökülür Ve Taraklı Mala Veya Seviye Tarağı İle Yayılır.Kirpi Rulo İle Hava Kabarcıkları Alınarak Zemin Düz Ve Parlak Görünüme Kavuşur.

2. Multi Layer

Çok Katmanlı Epoksi Kaplamadır. Epoksi Astar Uygulandıktan Sonra Epoksi Reçine İle Sertleştirici Karıştırılmış Olarak Yüzeye Dökülür Ve Taraklı Mala Veya Seviye Tarağı İle Yayılır. 8 Saatlik Kuruma Gerçekleştikten Sonra 2. Kat Olarak Aynı İşlem Tekrarlanır. İstenirse Son Kat Olarak Ruloyla İstenen Renkte Epoksi Boya Uygulanır.

3. Mortar Kaplama

Epoksi Harç Kullanılarak Oluşturulan Kaplamadır. 5-10mm Kalınlıkta Serilen Epoksi Harç Sıkıştırıldıktan Ve Perdahlandıktan Sonra Üzerine Ruloyla İstenilen Renkte Son Kat Epoksi Boya Uygulaması Yapılır. Daha Çok Ağır Zemin Ortamlarında Uygulanır.

4. Epoksi Boya

Epoksi Reçine İle Sertleştircinin Karıştırlıması Sonucu Uygulama Yüzeylerine Ruloyla Sürülmektedir. Epoksi Boya Uygulama Sonucu Zeminlerde Düşük Kalınlıklar Oluşturulur.

5. Granit Epoksi Kaplama

Bu Kaplama Türü Aşınmaya Ve Çizilmeye Karşı Mukavemeti Yüksek Olan Bir Epoksi Kaplama Türüdür.
Granit Epoksi Reçine De Pigment İçermemektedir. Saf Epoksi Reçine Kullanılmaktadır.İşte Bu Özellik Epoksiye Yüksek Dayanıklılık Özelliği Katmaktadır. Yapılan Testler Sonucunda Elde Edilen Bilgilere Göre Granit Epoksi, Doğal Granitten Çok Daha Fazla Dayanıklılığa Sahiptir.
Epoksi Kaplamaya Granit Görüntüsünü Bünyesindeki Silis Vermektedir.
Granit Epoksi Kaplama Gıda, Otomotiv, Sanayi Tesisi Ve Diğer Pek Çok Alanda Uygulanmaktadır.
Granit Epoksi Kaplama Kalınlığı İhtiyaca Veya İ İsteğe Göre 2 - 4 Mm Olarak Uygulanabilmektedir.


6. Epoksi Laminasyon Kaplama

Bu Kaplama Türü Cam Elyafı İle Epoksi Reçinesinin Zemine Uygulanmasıyla Elde Edilir. Laminasyon Uygulaması, Astarlama İşleminden Sonra Epoksinin Zemine Sürülmesi, Sonra Üzerine Cam Elyafın Serilmesi, Tekrar Epoksi Sürülerek Bir Katmanın Oluşturulması Şeklinde Yapılır.
Laminasyon Kaplamasının Uygulandığı Alanlar, Zemin Mukavemetinin Düşük Olduğu Alanlarda, Seramik Veya Mozaiklerin Çatlaması Ya Da Oynamasına Karşı Direnç Oluşturmasında, Betondaki Yüzeysel Çatlarların Onarımında, Paslanmış Petrol Ve Balast Tanklarının Tamiratı Ve Yenilenmesinde.


EPOKSİ NEDİR?

Epoksiler, Termosetler Grubundan Plastik Yapıştırıcı Bir Kimyasal Reçinedir.Genellikle İki Komponentli Olan Epoksiler, Diğer Termoset Plastikler Gibi Belli Süre Sonra Sıvı Hâlden Katı Hâle Geçer Ve Yaklaşık Olarak Bir İki Hafta İçinde Kür Alarak Maksimum Sertliğe Ulaşırlar.
Epoksiler Ağır Çalışma Şartları İçin Özel Hazırlanmış Zemin Kaplamasıdır. Uygulanacak Yüzeyde Self Levelling Veya Epoksi Boya Olarak Kullanılabilir.
Kullanım Amacına Göre 300 Mikron İle 5mm Arası Kalınlıkta Uygulamayla Mükemmel Koruma Sağlar.


Epoksilerin Genel Özellikleri
• Hijyeniktir, Kolay Temizlenir
• Antibakteriyal Özelliktedir
• Tozuma Yapmaz
• Dekoratif Görünümdedir
• Kimyasallara Dayanıklıdır
• Mekanik Mukavemeti Yüksektir
• Kaymaz Zeminler Oluşturur
• Yekpare Görünümdedir
• Sıvılara Karşı Geçirimsiz
• Elektrik İzolasyonu Sağlar
• Uzun Ömürlü Ve Ekonomiktir
• Kolay Uygulanabilir
• Geniş Renk Seçenekleri Vardır

© 2014 - 2019 Köseoğlu İzolasyon. All Rights Reserved. Designed By Sordesign.com